پایگاه دانش

پایگاه دانش، همان جایی است که قرار است دانش ها ماندگار شوند..

پایگاه دانش

پایگاه دانش، همان جایی است که قرار است دانش ها ماندگار شوند..

طبقه بندی موضوعی

۳ مطلب در خرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

عکاسی تئاتر با سایر رشته های عکاسی تفاوت دارد. در عکاسی تئاتر شما باید در بعضی زمینه ها تبحر داشته باشید. مثلاً بتوانید عکاسی سرعتی انجام بدهید. در تشخیص نور صحنه و چیزی که جلوی شما دارد اتفاق می‌افتد باید سرعت عمل زیادی داشته باشید.  تنظیمات دوربین را به سرعت بتوانید تغییر بدهید، چون نورها و موقعیت بازیگران عوض می‌شود. به این ترتیب می‌شود گفت شکلی از عکاسی آتلیه ای هم هست که خارج از فضای نور معمول است و  با کاری دست و پنجه نرم می‌کنید که نور پردازی شده است و تفاوتش با آتلیه این است که آنجا سوژه ثابت است و نورپردازی انجام می‌دهید اینجا نورپردازی ثابت و سوژه  متحرک است. باید آن قدر دقت و سرعت عمل داشته باشید که در موقعیت‌های مناسبی که سوژه قرار می‌گیرد، /بتوانید عکاسی کنید.

عکاسی تئاتر خبری یا هنری؟

مقولۀ عکاسی تئاتر، یک بخش عکاسی هنری است، یک بخش هم عکاسی مستند یا عکاسی خبری.  عکاسی خبری یعنی در تئاتر چه اتفاقی دارد می‌افتد. اما عکاسی هنری این نیست. مهم این است که برداشت از آن تئاتر چگونه باشد. 

آنهایی که عکس خبری تهیه میکنند، به این سمت میروند که بگویند تئاتری دارد اجرا می‌شود. در واقع عکسی می‌گیرند که در آن عکس می‌گویند این نمایش دارد اجرا می‌شود با این مشخصات ظاهری، بازیگران، دکور، طراحی صحنه و. . .  ولی من اعتقاد دارم که باید نگاه ویژه تری داشت و فکر می‌کنم باید عکسی از تئاتر بگیریم که هنری باشد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ خرداد ۹۴ ، ۰۲:۴۲
امین جوانشیر
برخلاف سال‌های گذشته که تابلوها در ارتفاع بالا و نزدیک به سقف کوبیده می‌شدند حالا اصول چیدمان و خانه‌داری می‌گوید بهترین جای نصب قاب بر دیوار نقطه‌ای برابر با میانگین قد طبیعی افراد است.
این به معنی آن است که قاب‌ها باید در فاصله بین 158 تا 170 سانتی‌متر از کف زمین قرار بگیرند. البته بی‌شک اگر افراد خانواده بلندقدتر باشند این فاصله نیز بیشتر خواهد شد هرچند که نهایت ارتفاع در نظر گرفته شده نباید از 185 سانتی‌متر بیشتر شود. وقتی حدود تقریبی ارتفاع مشخص شد نکته دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد شکل چیدمان قاب‌ها روی دیوار است.

شما می‌توانید قبل از نصب قاب‌ها روی دیوار ـ اگر قصد نصب چند قاب کنار هم را دارید ـ شکل مورد نظر را روی زمین بچینید و در صورت تایید، همان چیدمان را روی دیوار پیاده کنید.

برای نصب مجموعه‌ای از قاب روی دیوار بهتر است که قاب‌ها در یک سایز و در یک شکل باشند و نوع رنگ و بافت مشابهی نیز داشته باشند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۴ خرداد ۹۴ ، ۰۱:۰۷
امین جوانشیر

برای یافتن یک ایده مناسب، به شش طریق می­توان عمل کرد:

۱- می­توانید از زندگی خودتان ایده بگیرید

به طور حتم هر کدام از شما در زندگی با مسائلی روبرو شده اید که در ظاهر یک اتفاق ساده به نظر می آید؛ ولی اگر به عقب برگردید و آن حوادث و مشکلات را بررسی کنید، متوجه می شوید که میتوان از میان آنها یک متن نمایشی خوب تهیه کرد. تجربیات شما در زندگی می تواند الگوی مناسبی برای نوشتن نمایشنامه باشد.

شما به عنوان نویسنده باید در همه حوادث دقت کنید. چرا که در پشت بسیاری از حوادث زودگذر، مسائلی وجود دارد که میتواند طرح یک داستان را برای شما فراهم نماید. فقط کافی است از کنار هیچ حادثه ای در زندگی ساده نگذرید. یک نویسنده میتواند از زندگی انسانها ایده های مناسبی بگیرد، به شرط این که به همه چیز اهمیت دهد و خود را در هر حادثه ای سهیم بداند

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ خرداد ۹۴ ، ۱۹:۳۷
امین جوانشیر